SLAVNOSTNÍ UDÍLENÍ CEN ASOCIACE ČESKÝCH KAMERAMANŮ

Tisková zpráva z 18. Slavnostního předávání cen Asociace českých kameramanů:

Asociace českých kameramanů udělila 23. února 2013 V 18.30 na Slavnostním večeru v pražském kině Lucerna již po osmnácté své ceny.
Cenu za celoživotní kameramanské dílo udělila Asociace českých kameramanů společně s občanským sdružením DILIA na návrh svého prezidia kameramanovi Petru Polákovi, in memoriam. Cenu předal předseda Správní rady Dilia pan Vadim Petrov.

Petr Polák byl úspěšný a všestranný kameraman. Šíře jeho kameramanských schopností byla mimořádně rozsáhlá. Obsáhl žánr od dokumentu a reportáže až po výtvarnou kameru celovečerního nebo televizního filmu či klasické televizní inscenace. V ČT pracoval až do roku 2012, určitě tedy přes 40 let. Za tu dobu se podílel na více než 130 televizních inscenacích, hraných filmech nebo seriálech. Při natáčení přišel do styku s širokou plejádou nejen výborných režisérů a herců — dnes již legendárních, ale i dramaturgů a dalších spolupracovníků, a to jak v ČT, tak na Barrandově. Asi nejjednodušší je z celé té dlouhé řady jmenovat režisérku Marii Poledňákovou, se kterou natočil sérii snad nejznámějších filmů — „Jak vytrhnout velrybě stoličku“ , „Jak dostat tatínka do polepšovny“ a posléze v roce 1983 nejúspěšnější film „S tebou mně baví svět“ . Tato režisérka byla ale pouze jednou z mnoha jiných vynikajících režisérů, kteří Petra oslovili s žádostí o spolupráci. Např. pan J.Henke, J.Krejčík, J.Matějovský nebo P. Háša a mnoho dalších. S Jaromilem Jirešem natočil krásný a poetický film „Helimadoe“ a s Jiřím Strachem v roce 2005 svůj poslední, úsměvný film „Anděl Páně“ . Petr Polák s kamerou také procestoval téměř celý svět. Od Severní a Jižní Ameriky, přes Afriku a Austrálii, až po Evropu. Vzpomeňme také alespoň na jednu z jeho prvních horolezeckých expedicí, a sice COTOPAXI v Ecvadoru, které se zúčastnil někdy koncem 70. let. Ze všech těchto expedicí přivezl a posléze i zpracoval materiál pro zajímavé dokumentární filmy. Tehdy nebylo dokumentů tohoto typu a kvalitiy zdaleka tolik, jako dnes. S kamerou také provázel prezidenta Václava Havla při jeho legendární cestě do USA a měl tak možnost zdokumentovat i jeho nezapomenutelný projev v Senátu Spojených států amerických. Petr byl mimojiné také nadšený sportovec. Měl velice rád hory a pravidelně se například zúčastňoval krkonošského závodu, slavného memoriálu Hanče a Vrbaty — Krkonošské 70. Je to tvrdý a vyčerpávající závod na 70 km přes celé hřebeny Krkonoš.
Byl vždy oblíbený u všech členů filmového štábu i účinkujících herců. Byl prostě spolupracovníkem do „nepohody“, protože při všech potížích vždy zachoval klid a chladnou hlavu a věc elegantně vyřešil. Byl to skutečný „pohodář“. Stejně oblíbený byl i jako docent u svých studentů na katedře kamery, kde také dlouhá léta působil a přednášel o televizní technice a snímání .
Od svého raného mládí byl velice aktivním členem oddílu vodních skautů Pražská 5. a později také zakládajícím členem Akademického spolku horských cyklistů. Když se něco domluvilo, bylo na něj díky jeho skautské výchově stoprocentní spolehnutí. Vše, co organizoval on, bylo vždy výjimečné a nezapomenutelné. Ať to bylo na jeho milovaném Raňkově, nebo na stejně milované chalupě v Jizerských horách, či kdekoliv jinde.
Petr Polák je nenahraditelný, rádi na něj vzpomínáme a všem nám moc, moc chybí!

Asociace českých kameramanů na návrh pedagogického sboru katedry kamery FAMU udělila Uznání Jaroslava Kučery Martinu Poláchovi za film Sen.Tato cena je určena posluchači FAMU za mimořádný počin v oblasti obrazové koncepce filmu, sloužící jeho smyslu. Cenu předal čestný prezident AČK pan Josef Hanuš. Večerem provázela Petra Nesvačilová zvaná „ALEXA“. Cenu – skleněnu kameru „Šlechtovku“ vyrobil prestižní sklářský výtvarník Antonín MANTO.

Porota pracovala pod vedením režiséra Davida Jařaba v tomto složení:
– Tomáš Choura — kameraman
– Jiří Krob — kameraman
– Jaromír Šofr — kameraman
– Jan Šuster — kameraman
– Radim Valak — filmový historik
– Ivan Vít — kameraman

Na Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo byly nominovány snímky:
– Ztracená brána — kameraman Martin Šec, režisér Jiří Strach
– Aplaus — kameraman Petr Koblovský, režisér Jaroslav Brabec

Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo se rozhodla porota udělit za snímek Aplaus kameramanovi Petrovi Koblovskému. Cenu předal ředitel výroby České televize pan Václav Myslík.

Na Cenu za vynikající kameramanské filmové dílo byly nominovány snímky:
– Ve stínu — kameraman Adam Sikora, režisér David Ondříček
– Čtyři slunce — kameraman Diviš Marek, režisér Bohdan Sláma
– Modrý tygr — kameraman Klaus Fuxjager, režisér Petr Oukropec
– Polski film — kameraman Miroslav Holman, režisér Marek Najbrt
– Líbáš jako ďábel — kameraman Vladimír Smutný, režisérka Marie Poledňáková
– Láska je láska — kameraman Marek Jícha, režisér Milan Cieslar
– Příliš mladá noc — kameraman Lukáš Milota, režisér Olmo Omerzu

Porota se usnesla udělit Cenu za vynikající kameramanské filmové dílo kameramanovi Marku Jíchovi za film Láska je láska, režiséra Milana Cieslara. Cenu předal pan kameraman Jaromír Šofr a vedoucí Filových laboratoří Barrandov pan Pavel Jelen.