Tisková zpráva k digitalizaci Spalovače mrtvol

Tisková zpráva AČK: SPALOVAČ MRTVOL byl digitálně zrestaurován metodou DRA
Premiéra na MFF Karlovy Vary dne 29. 6. 2019

U příležitosti premiéry digitálně restaurovaného filmu Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze si dovolujeme informovat veřejnost o některých faktech. V roce 2017 bylo Ministerstvem kultury certifikováno sedm Metodik digitalizace národního filmového fondu včetně metodiky DRA — Digitálně restaurovaného autorizátu. Vznikl tak vynikající pracovní postup vedoucí ke kvalitní digitalizaci českých filmů zachovávající původní kvalitu filmových děl a současně přinášející velké finanční úspory. Film Spalovač mrtvol je jedním z takových digitalizací. Pro jeho výrobu byl použit vzorkovník DRA, který vznikl v rámci výzkumu projektu NAKI na Akademii múzických umění v Praze (AMU), kde vznikla laboratoř Centrum poradenství a analytických služeb (CPA). Vzorkovníky DRA byly vytvořeny za spoluúčasti kameramana filmu Stanislava Miloty. Restaurátorské práce vedl digitální restaurátor prof. Marek Jícha s expertní skupinou ve složení Stanislav Milota — kameraman filmu a členové expertní kameramanské skupiny – prof. Jaromír Šofr, prof. Jiří Myslík, Andrej Barla, Ivan Vít a Daniel Souček. Výsledná digitalizace byla provedena v Universal Production Partners (UPP), kde práce vedl vrchní technolog UPP Ivo Marák.

Zúčastnění kameramani a digitální restaurátoři proto důrazně protestují, aby si NFA a Státní fond kinematografie (SFK) přivlastňovaly jejich práci, neuváděly jejich přítomnost a použitou metodiku DRA v titulcích digitalizovaných filmů, a dokonce je ani nezvaly na premiéry digitalizovaných filmů a nadále tím mátly veřejnost, že tuto práci prováděl někdo jiný.

Další filmy, které byly restaurovány podle metodiky DRA za účasti expertní skupiny kameramanů a kdy fakt o použité metodice DRA nebyl uveden v titulcích filmů:

Daleká cesta, režiséra Alfréda Radoka a kameramana Josefa Střechy
Lásky jedné plavovlásky, režiséra Miloše Formana a kameramana Miroslava Ondříčka
Zborov, režisérů Jana Alfréda Holmana a Jiřího Slavíčka a kameramanů Josefa Střechy a Vladimíra Kolátora
Postřižiny, režiséra Jiřího Menzela a kameramana Jaromíra Šofra
Na samotě u lesa, režiséra Jiřího Menzela a kameramana Jaromíra Šofra
Báječní muži s klikou, režiséra Jiřího Menzela a kameramana Jaromíra Šofra

Expertní skupina DRA: zleva – Jaromír Šofr, Jiří Myslík, Daniel Souček, Marek Jícha, Stanislav Milota. Foto: Ivan Vít

Asociace českých kameramanů
V Praze dne 29. 6. 2019