POZVÁNKA NA KINEMATOGRAF 100

Tisková zpráva festivalu KINEMATOGRAF 100

(úterý 28. květen 2019)

Bezprostředně po skončení letošního 59. ročníku Zlín Film Festivalu začne historicky největší filmová akce, která se uskuteční v 34 městech ČR i SR a nabídne unikátní projekce slavných českých filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými osobnostmi československého filmu. Akce se koná ke 100. výročí českého optického průmyslu. Festival začne v Přerově (1.6.) a skončí v Brně (10.7.), ve Zlíně se uskuteční v úterý 11. června od 20.00 na Zámku Zlín a za účasti režiséra Roberta Sedláčka a herečky Evy Vrbkové.

HISTORICKY NEJVĚTŠÍ FESTIVAL A POCTA ČESKÉMU FILM
Ve dnech 1. 6. – 9.7. 2019 se uskuteční historicky největší festival českého nejvýznamnějšího období samostatné české kinematografie a současně i posledního období 35mm filmového pásu (1992 — 2010). Festival tak bude i symbolickým a bohužel definitivním rozloučením s tvorbou a distribucí filmů tohoto magického filmového materiálu. Akce se uskuteční ve 34 městech ČR a SR a nabídne dnes již unikátní projekce filmů z 35mm filmového pásu i setkání s významnými filmovými osobnostmi. Projekce a besedy budou probíhat v kinech, ale i ve formě open air projekce historicky první promítací maringotkou Lady P. Čadíka. Program a produkci zajišťuje iniciátor a organizátor velkých akcí (LFŠ, Projekt 100 …) – filmový nadšenec Jiří Králík. Struktura programu všech měst je stejná — podvečerní setkání a beseda s hosty a osobnostmi, výstava a projekce slavného českého filmu z 35mm kopie.

33 MĚST, 33 FILMŮ, NA 40 OSOBNOSTÍ
K naprosté unikátnosti festivalu přispívá především osobní účast významných osobností československého filmu a většina z nich dokonce i s významným jubileem. Diváci se tak mohou těšit např. na setkání a vzpomínky E.Balzerové, J.Šofra, R.Sedláčka, J.Nohavici, R.Špačka, O.Malého, F.A.Brabce , J.Mádla, S.Gedeona, M.Janka, V.Hanzela, J.Polákové, T.Vorla ,M.Jíchy, M.Cieslara, J.Macháčka, M.Donutila, M.Lasici, M.Huby, V.Morávka, E.Vrbkové, I.Bareše, V.Křístka, T.Motla, B.Slámy, B.Seidlové, K.Smyczka, J.Špalka, Z.Svěráka, J.Macháně, J.Pecharové, P.Fialy, J.Jakubiska, P.Měcháčka, P.Nového, P.Zedníčka … Osobnosti doplní i místní organizátoři filmových projekcí, kteří rovněž dostanou symbolickou cenu Rytíř filmového pásu.

SILNÉ PŘÍBĚHY, VÝZNAMNÁ VÝROČÍ
Festival vznikal na základě silných osobních příběhů, ale i významných výročí. Kromě jubilantů-hostů připomeneme především 100. let českého optického průmyslu (podle tohoto výročí se jmenuje celý festival i doprovodná výstava Meopty), ale i 100. let podnikání R.Jelínka. Kromě těchto připomeneme i další důležitá výročí naší kinematografie – 25.let trvání ceny Český lev, 10 let od začátku masivní digitalizace českých kin a konce 35mm formátu.

VELKÁ POMOC KIN, MĚST, KRAJŮ A FIREM
Festival nezískal podporu MKČR a ani Státního fondu na podporu české kinematografie, takže se koná jen díky finanční podpoře měst a krajů. Ale i firem a institucí -MEOPTA, BARRANDOV STUDIO, RUDOLF JELÍNEK, Revenium, Mýjomi, Kinoservis Zlín, TOPLAC, A4BS …. Mediální podpora RADIO UNITED SERVICES,Total Film a CSFD.

Pavel Čadík
organizátor, technické zajištění
pavelcadik1@seznam.cz, +420 605 153 477

Jiří Králík
program, produkce programová
jirka.kralik@seznam.cz, +420 602 704 620

Táňa Březinová
propagace, produkce technická, moderování
tana.brezinova@seznam.cz, +420 728 199 212