FESTIVAL KAMERA OKO PRO FILMOVÉ PROFESIONÁLY

Deset dní, deset festivalových míst, šestice prestižních světových filmů v české premiéře v Mezinárodní soutěži, šest českých kameramanských nadějí v Národní krátkometrážní soutěži, filmové novinky a distribuční předpremiéry, setkání s čestnými hosty,profesionální program, doprovodný program v Provozu Hlubina. Třetí ročník mezinárodního filmového festivalu zaměřeného na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko ovládne filmová místa Ostravy od pátku 23. září do neděle 2. října 2011.Mezi letošní novinky festivalu bude patřit Středoevropské kameramanské fórum – víkend určený filmovým profesionálům.
Ostrava Kamera Oko pro profesionály
Filmovým profesionálům, zástupcům filmových klubů a festivalů poskytuje festival akreditaci zdarma. Akreditace zahrnuje vstup na všechny veřejné projekce, zároveň garantuje vstup na uzavřené projekce pro profesionály a tisk. Registrace je snadná, rychlá, nezávazná a probíhá on-line na adrese professional.filmfestivalostrava.com. Akreditace je udělena na základě schválení podané registrace.
Středoevropské kameramanské fórum
Mezinárodní filmový festival Ostrava Kamera Oko připravil pro filmové profesionály na víkend 24. — 25. září Středoevropské kameramanské fórum. Na programu fóra bude mimo jiné setkání s Miroslavem Ondříčkem v Klubu Atlantik, brunch se členy mezinárodní poroty kameramany Giorou Bejachem a Peterem Zeitlingerem, diskuzní panel na téma role kameramana při digitalizaci klasických děl české kinematograie pod vedením Marka Jíchy, představení filmu Alois Nebel z pohledu jeho kameramana Jana Baseta Stříteckého nebo dopoledne věnované fóru o digitalizaci ve Staré Aréně na Masarykově náměstí. Profesionální návštěvníci mají také přednostní vstup na kompletní projekce Mezinárodní i Národní soutěže a prezentace Works in Progress, které o víkendu probíhají. Slavnostní zahájení festivalu se bude konat v pátek 23. září 2011 od 19:00 v Provozu Hlubina, vestrojovně těžebního stroje, kde bude promítnut snímek Martina Scorseseho a Stuarta Dryburgha Impérium (Boardwalk Empire, pilotní díl seriálu HBO).
Mezinárodní soutěž a porotci Ostrava Kamera Oko
Představujeme nejprestižnější sekci festivalu – Mezinárodní soutěž a její porotu.Kino Art hostí kompletní Mezinárodní soutěž letošního ročníku, ve které bude letos k vidění šest snímků v české premiéře. Francouzský režisér Bertrand Bonello vyšel ve snímku Nevěstinec ze současné sociologické studie o pařížských „domech lásky“ na přelomu 19. a 20. století. Obrazově silný film, který nasnímala kameramanka Josée Deshaies, měl světovou premiéru v hlavní soutěži na MFF v Cannes. Netradiční hornický muzikál srbského režiséra Olega Novkoviće a kameramana Miladina Čolakoviće Bílý bílý svět nás zavede do neutěšených poměrů srbského hornického města, kde se odehrává tragický příběh lásky a zrady. Semi-dokumentární film francouzského režiséra Jean-CharleseHuea zachycený kameramankou Chloé Robert Bavorák páně popisuje události, které nastanou, když se jednomu z členů francouzské cikánské kočovné komunity zjeví anděl. Pilotní díl amerického seriálu HBO, který se odehrává v době prohibice v 20. letech 20. století, Impérium – Mafie v Atlantic City natočil americký režisér Martin Scorsese společně s kameramanem Stuartem Dryburghem. Poetický thajský snímek Hi-So vypráví o vztazích, hledání a ztrátě vlastní identity. Působivou vizuální stránku filmu vytvořil kameraman Umpornpol Yugala společně s režisérem Aditya Assaratem. Romantické drama Neklid o lásce dvou mladých lidí, která překoná i smrt, mělo světovou premiéru na festivalu v Cannes. Nejnovější počin amerického režiséra Guse Van Santanatočil jeho dvorní kameraman Harris Savides.
O vítězi rozhodne mezinárodní porota složená z prezidenta Evropské kameramanské federace IMAGO Nigela Walterse, izraelského kameramana a držitele Zlatého lva z MFF v Benátkách Giorji Bejacha, hollywoodského kameramana a dlouholetého spolupracovníka Wernera Herzoga Petera Zeitlingera a prezidenta Asociace českých kameramanů Josefa Hanuše.
Festivalová místa Festivalové centrum ve Staré Aréně, oživená Národní kulturní památka v Provozu Hlubina, elegantní Kino Art, technicky dokonalé Kino Luna, přívětivé Minikino, proslulé kino Vesmír, multižánrový Klub Atlantik anebo fasády domů v Porubě při páteční filmové procházce — to jsou letošní festivalová místa. Projděte si promítací sály Ostrava Kamera Oko.
Kontakty:
Guest servis pro profesionály: Tereza Bernhartová, +420 775 339 775, guests@filmfestivalostrava.com.
Naše webové stránky: www.filmfestivalostrava.com
Náš Facebook: http://www.facebook.com/ostravakameraoko
Náš YouTube účet: http://www.youtube.com/user/ostravakameraoko
Náš Twitter: http://twitter.com/#!/filmfestivaloko
Festivalové centrum v Ostravě: Stará Aréna, 28. října 28, 702 00 Ostrava