3. ročník festivalu Kamera Oko Ostrava

Tisková zpráva 15. září 2011, Ostrava

Festival Ostrava Kamera Oko představuje program

  • Mezinárodní soutěž: šest filmů v české premiéře. Nové snímky Guse van Santa a Martina Scorseseho, kromě hraných titulů i dokument či pilotní díl TV seriálu.
  • Předpremiéry distribučních titulů v programu: Nic proti ničemu, Rodina je základ státu, Happy, happy nebo Jeskyně zapomenutých snů 3D.
  • Osobně na festivalu: legendární kameramané Miroslav Ondříček, Ivan Šlapeta, Andrej Barla, režisér filmu Alois Nebel Tomáš Luňák, v Mezinárodní porotě prezident Evropské kameramanské federace Nigel Walters, hollywoodský kameraman Peter Zeitlinger, držitel Zlatého lva v Benátkách Giora Bejach, prezident AČK Josef Hanuš.

Třetí ročník mezinárodního filmového festivalu se zaměřením na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko se uskuteční od pátku 23. září do neděle 2. října 2011 ve všech jednosálových kinech města Ostrava: Art, Minikino, Vesmír, Luna, ale zároveň i v unikátních prostorách Národní kulturní památky – Dolní oblasti Vítkovic (v Provozu Hlubina). V deseti dnech se na celkem deseti místech promítne na sto filmů. Živé besedy s festivalovými hosty probíhají v klubu Atlantik. Festivalové centrum se tradičně otevře v prostorách “Staré Arény” přímo na hlavním ostravském Masarykově náměstí.

Impérium v Budově těžního stroje zahájí festival

Festival slavnostně zahájí v pátek 23. září unikátní projekce snímku Impérium – Mafie v Atlantic City režiséra Martina Scorseseho a kameramana Stuarta Dryburgha. Unikátní proto, že se odehraje v památkově chráněné Budově těžního stroje areálu Dolní oblasti Vítkovic – Provozu Hlubina.

Impérium – Mafie v Atlantic City, jež je pilotním dílem stejnojmenného seriálu z produkce HBO, je zároveň prvním snímkem Mezinárodní soutěže. Ta se skládá ze šesti titulů z celého světa, všech uvedených v české premiéře.

„Mezinárodní soutěž jsme sestavovali ve snaze upozornit na rozměr, pestrost a šíři kameramanských přístupů, a tedy i přístupů obecně filmových. Postavili jsme tak k sobě díla z odlišných audiovizuálních světů. Hollywoodské melodrama, “vysoký” francouzský film, pilotní díl komerčního seriálu, (kvazi-) dokument, progresivní dílo minoritní kinematografie a exotický “východní” pohled,” říká o soutěži ředitel festivalu Jakub Felcman.

Výběr soutěže zahrnuje poetický thajský film Hi-So (režie Aditya Assarat, kamera Umpornpola Yugal), srbský hornický muzikál Bílý bílý svět kameramana Miladina Čolakoviće (režie Oleg Novković), polodokumentární Bavorák páně, z prostředí francouzské kočovnické komunity  (režie Jean-Charles Hue, kamera Chloé Robertová) i vizuálně uhrančivý Nevěstinec francouzského režiséra Bertranda Bonella, odehrávající se v útrobách pařížského vykřičeného domu na přelomu 19. a 20. století.

Nevětinec je jedním z dvou filmů, které do Mezinárodní soutěže míří přímo z letošního festivalu v Cannes. Druhým takovým je romantické drama Neklid (Restless) amerického režiséra Guse Van Santa (Milk, Slon, Dobrý Will Hunting), a světově proslulého kameramana Harrise Savidese.

Slavnostní zakončení se Stříbrným Leopardem

V sobotu 1. října festival v Divadelním sále ostravského Domu kultury slavnostně zakončí Stříbrný leopard z nedávného MFF v Locarnu: černá komedie režiséra Adriana Sitaru Nejlepší úmysly„O možnost film na festivalu uvést jsme začali usilovat, jakmile byla zveřejněna jeho světová premiéra v Locarnu a z ceny, kterou zde získal, jsme proto měli velkou radost. Režisér Sitaru a kameraman Silisteanu nejsou ostravskému publiku neznámí. Loni jsme na Oku představili jejich snímek Klec, který měl u diváků velký úspěch,”  uvedla programová ředitelka festivalu Anna Kopecká. Černá komedie Nejlepší úmysly vypráví o muži, který v dobré víře působí jen řadu neštěstí. Nejlepší úmysly získaly na MFF v Locarnu cenu za nejlepší režii a nejlepší mužský herecký výkon.

Hosté a živá setkání

Festival kromě desítek projekcí, včetně 3D filmů a distribučních předpremiér láká diváky na setkání s legendami (nejen) české kamery i program zaměřený více na technickou stránku filmu.

„V sobotu 24. září mohou diváci v klubu Atlantik zažít Filmovou lekci legendárního kameramana Miroslava Ondříčka, v neděli na stejném místě probíhá diskuse o digitalizaci a restaurování klasických děl českého filmu. Před českou premiérou filmu Alois Nebel se zase uskuteční setkání s jeho autory, režisérem Tomášem Luňákem a kameramanem Janem Basetem Střítezským, kteří ukáží, jakým způsobem tento technicky převratný film vznikal,” sdělila tisková mluvčí festivalu Ivana Svítková.

K dalším hostům, kteří budou osobně uvádět projekce svých filmů patří kameraman Andrej Barla, herečka Hana Lelitová-Prymusová či kameraman Alexander Šurkala. „Unikátní příležitost budou mít diváci kina Luna, kteří se mohou setkat před projekcí filmu Jeskyně zapomenutých snů s Peterem Zeitlingerem, hollywoodským kameramanem, který spolupracoval například s Nicolasem Cagem. I to je však jen zlomek účasti tvůrců na projekcích festivalu,” dodala Svítková.

Festivalové poroty

Do mezinárodní poroty letos přijali pozvání prezident Evropské federace kameramanů IMAGO a kameraman Nigel Walters, izraelský kameraman Giora Bejach,prezident Asociace českých kameramanů Josef Hanuš a kameraman Peter Zeitlinger, který na festivalu uvádí v české premiéře již zmiňovaný 3D dokument – Jeskyně zapomenutých snů. V porotě národní soutěže krátkých filmů letos zasednou kameramané Miroslav Ondříček, Ivan Šlapeta a Martin Preiss.

 Akreditace a vstup na festival

Desetidenní akreditace do všech sálů stojí v předprodeji do 22. září 349 korun (pro držitele ZTP, seniory a studenty pouze 299 korun). Zájemci je mohou zakoupit v ostravských kinech Luna, Art a Minikino, v ostravském klubu Atlantik, v pražském kině Evald nebo přímo on-line na webu festivalu www.filmfestivalostrava.com. Akreditovaní návštěvníci také dostávají e-mailové aktuální zpravodajství a mají zdarma vstup na víkendové Filmové dny v Provozu Hlubina.

Jednotlivé lístky se dají koupit v pokladně daného kina vždy před projekcí či v jeho předprodeji – dle celoročních pravidel jednotlivých kin (více info pokladny jednotlivých kin).

Kontakt pro novináře:

Ivana Svítková

Tel.: +420 731 407 392