NAB 2009 – Las Vegas, USA

Zajímavosti, novinky

Jiří Myslík, A.Č.K. – 9. června 2009
National Association of Broadcasters (NAB) je americká organizace s celosvětovou působností, která každoročně pořádá v Las Vegas přehlídku nových technologií pro všechny druhy produkčních, postprodukčních a vysílacích aktivit. Na této prestižní výstavě je možné vystopovat trendy pro následující období, se kterými přicházejí výrobci do Evropy o půl roku později na rozsahem menší veletrh IBC v Amsterdamu.

Letošní ročník byl poznamenán celosvětovou ekonomickou krizí, která se odrazila v menším počtu vystavovatelů. Přesto se objevila celá řada významných novinek a trendů.

Nelze přehlédnout řadu výrobců, kteří nabízeli technologie pro 3D kinematografii — snímací kamerovou techniku, postprodukční HW i SW a předváděcí techniku pro 3D projekce. Většinou se jednalo o systémy založené na principu polarizace světla, ale viděli jsme i několik systému založených na starém principu barevného rozdělení obrazu pro pravé a levé oko (anaglyf). Snímací kamerové systémy můžeme rozdělit do dvou skupin:

a/ s možností nastavení vzdálenosti optických os mezi objektivy (interaxial distance) a konvergence

b/ s pevnou vzdáleností optických os objektivů, nastavených rovnoběžně (jednoduché, levné systémy).

Pro profesionální práci přichází v úvahu první skupina, u které lze tvůrčím způsobem manipulovat s virtuální vzdáleností objektů při projekci i s tvarovou deformací.


Zařízení P+S Technik pro 3D snímání
Společnost Sony představila malou kameru z rodiny XDCAM — SONY PMW-EX3 se třemi čipy CMOS 1/2“ a záznamem v HD rozlišení na paměťové karty ve formátu SxS PRO, který využívá MPEG-2 Long GOP kodek. Zajímavá je možnost výměny transfokátorů a také použití objektivů pro kamery s čipy 2/3″ (s adaptérem).

Kameru lze „obléknout“ pro studiové použití dokoupením kamerové jednotky a CCU NIPROS/1, která udělá i z malé EX3 studiovou kameru připojenou po optickém kabelu včetně intercomu, tally a zpětného monitoringu.

Zajímavou novinkou jsou anamorfotické objektivy Vantage Hawk V-Lite s činitelem anamorfózy 1/1,3 x.

SONY představila nový camcorder PDW-F800 (náhrada za PDW-700), který používá záznam v MPEG HD422 (CBR: 50 Mb/s) a umí quick and slow motion.

SONY i PANASONIC předvedly nové profesionální monitory:

Sony BVM – L231 (náhrada L230) je špičkový model monitoru z řady TRIMASTER. Má hardwarové vylepšení „black frame insertion“, čímž se zvyšuje dynamický kontrast obrazu.

Panasonic představil nový produkční LCD HD monitor BT- LH2550 s plným rozlišením 1920 x 1200 pixelů s technologií In-Plane Switching (IPS). Monitor nabízí šest možností nastavení barevného prostoru – SMPTE, EBU, ITU-R BT.709, Adobe 2.2, Adobe 1.8 a D-Cinema.

Společnost AJA představila zajímavou revoluční novinku: „KiPro“, HDD/flash rekordér, využívající kodek Apple ProRes422. Je osazen vstupy a výstupy SD/HD-SDI, HDMI, SD/HD komponent nebo složky RGB.

Belgická společnost I-Movix předváděla vysokofrekvenční kameru SprintCam V3 HD, která umí snímat v HD rozlišení až 1.000 obr./s a v SD rozlišení až 10.000 obr./s. Sestřih ukázek natočených na kamery I-Movix je dostupný zde http://vimeo.com/4167288

Na stánku společnosti ARRI bylo k vidění zajímavé svítidlo PAX LED Lighting, které využívá k vytvoření různého spektrálního složení světla barevné LED (light emited diode).

Na panelu o rozměrech 166 x 80 mm je rozmístěno osm soustav LED po 12ti barevných diodách. Mícháním jejich světla lze měnit náhradní teplotu chromatičnosti v rozpětí od 2.000K do 20.000K. Kromě toho je v paměti ovládací jednotky uloženo přes 300 osvětlovacích filtrů od známých společností (ROSCO, LEE) a umožňuje simulovat světlo spektrálního složení, jako bychom použili před zdrojem nějaký konkrétní filtr. Předem si můžeme zvolit, zda výchozím světlem je Tungsten Light 3200K nebo Day Light 5600K. Napájení zdroje je volitelné mezi akumulátorem a sítí. Dálkové ovládání je bezdrátové. Geometrickou charakteristiku světla lze upravovat pomocí optických předsádek od difuzního až po směrové s kruhovou světelnou stopou.

Nechyběla ani prezentace systému Ultra Hi-Vision, který vyvíjí japonská společnost NHK (Japan Broadcasting Corporation). Obraz má rozlišení téměř 8K (7680 × 4320 obraz. bodů), zvuk využívá 22+2 kanálů.

Srovnání rozlišení různých systémů
Obraz při snímání i projekci využívá čtyř kanálů — 2 pro zelenou složku (2 čipy s rozlišením 4K) a po jednom v rozlišení 4K pro červenou a modrou složku.

Kamera Ultra Hi-Vision

Prezentace dvěma projektory (jeden promítá pouze G složku dvěma čipy, druhý R+B složky)
V době konání NAB byl uskutečněn přímý přenos tímto systémem z Las Vegas Blvd. na výstaviště.

Novinek a zajímavostí bylo na výstavě mnoho, toto je pouze krátký výběr. Příště se snad opět přinutím napsat něco dalšího.