Dopis Vojtěcha Jasného

Filmy ve své původní podobě jsou už minulostí, dnes musí být vše digitálni. I naše staré filmy se musejí vracet k divákům v digitální podobě. Všude na světě, i u nás v Čechách, se vedou kolem digitalizace diskuse a občas i spory, ale cíl musí být společný: vrátit filmy v jejich původní podobě divákům, zpátky do kin.

Měl jsem to štěstí, že se Všichni dobří rodáci dočkali nákladné digitalizace a restaurování a mohou být znovu uváděni v kinech v piné kráse. A přál bych si, aby se podobně vracely k divákům i další moje filmy. Rozhodně si ale nepřeju, aby kolem digitalizace a restaurování českých filmů panovaly hádky a spory. Národní filmový archiv dělá svou práci dobře, čeští kameramani dělají svou práci také dobře. Archiváři i tvůrci tvoří jednu filmařskou rodinu — a i když v ní nemusí být vždy ve všem absolutní shoda, toto společenství se nesmí oslabovat malichernými spory.

Nedávno mi byl předložen k podpisu text, který jsem ani neměl šanci si pořádně přečíst a až později jsem zjistil, že jsem podepsal něco, co bylo zaujaté a nespravedlivé vůči NFA. Nesouhlasím s takovým způsobem získávání hlasů pro jednu stranu sporu a svůj podpis proto považuji za neplatný.

Přeji si, aby se české filmy digitalizovaly mnohem rychleji, v dobré kvalitě a v podobě, v jaké byly původně uváděny do kin. Archivářům i kameramanům přeji, aby našli společnou řeč ku prospěchu naší kinematografie.

Vojtěch Jasný
V Praze 28. listopadu 2015