Cena AČK Ceny Asociace českých kameramanů za rok 2021

27. slavnostní předání Cen Asociace českých kameramanů

Předání Cen AČK se konalo ve středu 2..března 2022 v 18.30 hodin v kině Lucerna pod záštitou pana ministra kultury ČR Martina Baxy.

Slavnostní večer zahájil prezident Asociace českých kameramanů Marek Jícha, večer uváděla moderátorka Jitka Novotná

Položme si otázku, zda můžeme promítat naše filmy a radovat se z úspěchů dosažených poctivou a mnohdy i tvrdou prací dnes, v době, kdy nedaleko od našich východních hranic v sousední Ukrajině umírají lidé bránící svoji zemi proti agresorovi? Je to etické? Může se člověk radovat z profesních úspěchů kameramanské práce vzniklé v míru, v demokracii,  když jsou nyní tyto hodnoty flagrantně pošlapávány? Domníváme se, že ano, že naopak musíme. Naši profesní kolegové, ukrajinští kameramani a kameramanky dnes natáčí. Natáčí podobné záběry, tak jako naši otcové natáčeli v pražských ulicích roku 1968, před Československým rozhlasem a na Vácavském náměstí. V záběrech, tehdy jako dnes, byly zarámovány ruské tanky. Pojďme naše letošní udílení Cen Asociace českých kameramanů přejmenovat. Pojďme je změnit na protestní. Protestujeme dle vyššího principu mravního naší demokratickou existencí, naším stále ještě svobodným světem proti násilí, zlobě, křivosti a manipulacím. Existence nomimovaných snímků, ale i všech ostatních, které vznikly v roce 2021, nám ukazuje, jak má svobodný svět vypadat. Pojďme uctít našimi cenami demokracii a svobodu. Pojďme takto podpořit naše ukrajinské sousedy, kteří v těchto dnech žít klidným a demokratickým životem nemohou. Jsme s nimi na jedné lodi. Na lodi, která se jmenuje SVOBODA. Ať žije Ukrajina a její i naše svoboda!

Marek Jícha

Cenu AČK za celoživotní dílo převzal pan kameraman Vladimír Skalský.

Cenu mu předali, pan profesor Rudolf Adler, který přednesl laudacio, dále člen dozorčí rady DILIA pan scenárista Marek Epstein a prezident Asociace českých kameramanů prof. Marek Jícha.

Uznáni OOA-S získala posluchačka FAMU NELISA ALCALDE za snímek HONNEY BUNNY DURACELL.

Cenu – skleněnou kameru – sklářskou práci od výtvarníka Manto předal syn výtvarníka Dorian Manto, peněžitou odměnu předala paní ředitelka OOA-S Eva Štěpánková a bezplatný pronájem kamerové techniky ze společnosti BIOFILMS RENTAL pan Martin Klimpar.

Cenu za vynikající televizní dílo získal kameraman MARTIN ŠÁCHA za televizní seriál režiséra Jana Hřebejka  BOŽÍ MLÝNY.

Cenu předali generální ředitel výroby České televize pan Václav Myslík a pan Tomáš Srovnal z postprodukční  společnosti PFX.

Cenu za nejlepší kameru dokumentárního filmu získal kameraman MIROSLAV JANEK za film režiséra Petra Záruby JAN JEDLIČKA: STOPY KRAJINY.

Cenu předali členové prezidia Asociace českých kameremanů pan kameraman Martin Čech a kameraman Jiří Myslík.

Porota udělila Cenu AČK za kamerameramansky přínosné dílo filmu LIDI KRVE  kameramana JAKUBA HALOUSKA a Miroslava Bambuška.

Cenu od pana Slavomíra Mikovce z firmy AXIUS a Vidu Gunaratny z AČK převzal za nepřítomného kameramana s omluvou prezident Asociace českých kameramanů Marek Jícha.

Cenu za vynikající filmové dílo ZPRÁVA režisérka Petera Bebjaka, převzal pan kameraman MARTIN ŽIARAN..

Cenu předal generální ředitele barrandov Studia a.s. pan Petr Tichý dále předseda odborné poroty Ondřej Kepka a prezident Asociace českých kameramanů prof. Marek Jícha.

© foto Josef Špelda a Ivan Vít