CENA ANDREJE STANKOVIČE

Večer Samozvanců poprvé v Městské knihovně
Skupina stoupenců kritických intencí Andreje Stankoviče, tzv. Samozvanci, pořádá ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze již 12. ročník vyhlášení laureátů Ceny Andreje „Nikolaje“ Stankoviče. Slavnostní událost se odehraje 26. června od 18 hodin ve velkém sále knihovny na Mariánském náměstí. Ocenění umělci převezmou z rukou Samozvanců Osvědčení o udělení ceny, bronzovou plastiku od sochaře Michala Blažka a láhev domácí slivovice „Nikolajka“. V průběhu večera se můžete těšit na bohatý program!
„Během literárně-poetického, hudebního a filmového pásma zazní verše věnované Andreji Stankovičovi z úst českých básníků i hudebníků Eugena Brikciuse, Johna Boka, J. H. Krchovského, Zdeňka „Hmyzáka“ Nováka a Pavla Zajíčka. Zahrají a zazpívají Pepa Čečil, Josef „Bobeš“ Rössler, Milan „Záviš“ Smrčka, Nikol Fischerová, trumpetista a jazzman Julius Baroš a hudební formace Jazz Khonspiracy. Po skončení oficiální části budou promítnuty ukázky z oceněných filmů. Na závěr je pro účastníky večera připraveno malé občerstvení,“ přibližuje program Vladimír Hendrich, jeden ze členů skupiny Samozvanci.
Cena Andreje „Nikolaje“ Stankoviče navazuje na tradici Cen samozvanců, které po tři roky uděloval básník a kritik Andrej Stankovič mimořádnému, avšak mainstreamovými filmovými médii povětšinou přehlíženému tvůrčímu počinu v oblasti kinematografie. Tuto cenu získali režiséři Jan Němec, Radim Špaček a Karel Vachek. Po Stankovičově úmrtí se na podzim roku 2002 skupina Samozvanců (letos ve složení Jiří Fiedor, Petr Fischer, Martin Fišer, Jiří Forejt, Michael Hauser, Vladimír Hendrich, Michal Matzenauer a Petr Šafařík) rozhodla na protest proti všeobecné vulgarizaci českého kulturního prostředí v tradici Stankovičových cen pokračovat. V uplynulých letech se laureáty Ceny Andreje „Nikolaje“ Stankoviče stali například Zuzana Piussi, Karel Vachek, Tereza Reichová, Martin Kohout, Miroslav Štěpánek, Václav Mergl, Jana Ševčíková nebo Miroslav Bambušek.
Přijďte ve čtvrtek 26. června na slavnostní vyhlášení a uvidíte, kdo získá letošní ocenění. Těšíme se na vás!