AKTUÁLNÍ NOVINKY O VLÁDNÍ PODPOŘE OSVČ Z DŮVODŮ PANDEMIE KORONAVIRU

AKTUÁLNÍ VYJÁDŘENÍ AČK  k chystaným vládním návrhům podpory OSVČ:

Ekonomická situace vzniklá pandemií koronaviru se přímo dotýká všech členů AČK!

Vládní návrhy o podpoře OSVČ jsou značně diskriminační, právě pro naše členy, umělce „volného povolání“, „na volné noze“, čili osoby samostatně výdělečně činné. Nejsme profesí, která se vyznačuje pravidelnými příjmy, proto je zcela nemožné prokázat, že se naše příjmy snížily z důvodů pandemie. Avšak takto se opravdu všem naším členům každý den děje. Nelze odvodit, že se kameraman zrovna ve vládě navrhovaném období ocitl ve ztrátě, protože to nelze s ničím důkazně porovnávat. Navíc filmové a televizní projekty jsou dlouhodobého charakteru a lze předpokládat, že se jedná také o projekty, které měly být realizovány v budoucnosti, tedy projekty v tzv. stavu příprav.

AČK proto požádala o právní pomoc OOA-S. Vyjádření OOA-S ke dnešnímu dni 2.4.2020:

„OOA-S si je vědoma komplikované situace, která vznikla pro naše autory omezením jejich autorské činnosti ve všech oblastech! V současné době připravujeme text rozboru této mimořádné situace a budeme jej rozesílat všem našim autorům a bude vyvěšen na webových stránkách OOA-S. Bohužel se každým dnem situace mění – díky vládě a jejím každodenním změnám. OOA-S je připravena zastat se autorů.“

ředitelka OOA-S, ing. Eva Štěpánková

Asociace producentů APA pravidelně informuje ve svém zpravodaji o aktuální situaci v kinematografii. Kdo se chce přihlásit k odběru tohoto Newsletteru nechť se obrátí SEM.