Kameraman Jiří Macháně stál za kamerou 45 let…
Mezi význačné novoměstské rodáky patří také kameraman Jiří Macháně. Narodil se v Novém Městě nad Metují 27. prosince 1940 a v loňském roce oslavil osmdesáté narozeniny. Studium kameramanské profese na pražské FAMU úspěšně ukončil v roce 1964.
Nejprve působil v Československém armádním filmu a jako druhý kameraman se podílel na ponuré vizi Jana Schmidta „Konec srpna v hotelu Ozon“ a na Kachyňově deziluzivní fresce „Ať žije republika“. Samostatnou kameramanskou práci zahájil Schmidtovým snímkem „Kolonie Lanfieri“, natáčeným v Rusku v době srpnové invaze sovětských vojsk do Československa. Jeho „Smuteční slavnost“ režiséra Zdenka Sirového podávající pravdivý obraz vesnice v období 50. a 60. let skončila v trezoru, byla uvedena až v roce 1990. Jiří Macháně spolupracoval s řadou předních režisérů, například s Jurajem Herzem, Karlem Kachyňou, Františkem Filipem, Janem Němcem, Janem Schmidtem, Dušanem Kleinem… Do roku 2016 se podílel na 49 celovečerních filmech, např: „Smuteční slavnost“ (1969), „Adam a Otka“ (1974), „Den pro mou lásku“ (1977), „Deváté srdce“ (1978), „Stín létající ptáčka“ (1978), „Panna a netvor“ (1978), 1979: „Křehké vztahy“, „Nevěsta k zulíbání“ (1980), „Zrcadlení“ (1980), „Buldoci a třešně“ (1983), „Anděl s ďáblem v těle“ (1984), „Noc smaragdové měsíce“ (1985), „Žabí král“ (1991), „Die Friedensmission – 10“ „Omračující úzkost“ (1997), „Průchod“ (1997), „Sans famille“ (2000).
Některé filmy, na nichž se Jiří Macháně podílel, byly uvedeny také na tradičním novoměstském festivalu veseloherních filmů. Zde také zažil jedno nepříjemné festivalové ukončení. Měl být oceněn za svoji práci na filmu „Buldoci a třešně“. Porota již připravila diplomy pro všechna ocenění. Ale… V sobotu okolo poledne vypukl poplach pro organizátory festivalu. Volali ideologové z KV KSČ v Hradci Králové, kteří se dozvěděli, že hlavní cena bude předána filmu Kalamita. Politickými orgány bylo nařízeno, aby při závěrečném vyhodnocení byla všechna ocenění předána jaksi „decentně“. Vzpomínám, jak před zahájením slavnostního večera si rozhorlená paní Jiřina Jiráskova sedla, zapálila cigaretu a situaci komentovala: “Snad nám to nebudou předávat na záchodě…!“ Vedle sedící Jiří Macháně se zvedl a z kina odešel… Po stolech, po zemi se pak válely diplomy připravené k předávání… Hlavní cenu získal film Zdeňka Podskalského „Křtiny“.
Jiří Macháně se uplatnil profesně také v Německu. Kromě zde natočených několika celovečerních filmů, se v roce 1997 podílel na snímku „Mírová mise – 10 hodin strachu“. V únoru 2016 Jiří Macháně převzal cenu za celoživotní dílo, kterou mu na návrh svého prezidia udělila Asociace českých kameramanů.
Poznámka: Datum narození – 27. prosince – mu přinášelo jednu specialitu. Jeho životní jubilea byla oficiálně připomínána až v následujícím roce.
Za použití článků z Wikipedie, Zdeňky Kuchyňové a Hellraiser12 připravil Ladislav Hartman