NEJSLAVNĚJŠÍ ČESKÝ KAMERAMAN VŠECH DOB ODEŠEL
Před padesáti lety se stalo něco i v té době neobvyklého. Barrandovští kameramani Tě odmítli přijmout do svého cechu a umožnit ti samostatně natočit celovečerní film. Ty jsi ale již za kamerou stál.
Na pozvání FITESU přijel slavný anglický režisér a příjde se podívat na natáčení. Vidí, s jakou energií pracuješ a jaké projevuješ porozumění k emocím a motivům režiséra. Pak shlédne v projekci denní práce a hrubý sestřih servisky. Nabídne ti spolupráci. Prolétáš již chátrající a rezavějící železnou oponou a přistáváš v jiném světě. Nemluvíš jejich jazykem, ale u kameramanské unie nacházíš porozumění. Během krátké doby vznikají tři filmy. Dva české, kde nenápadným, ale nápaditým obrazem vytváříš díla krásná jako lidová píseň, překvapivě rozbíjející dosavadní klišé, která se zařadila do čela začínající nové vlny československého filmu a do dnešních dnů patří k pokladům filmové historie. Ten třetí, anglický, surrealistický, pro Tebe znamená zcela jinou zkušenost a příslib další spolupráce. Miloš Forman, Ivan Passer, Lindsay Anderson. Opravdu dobrá jména pro začátek kariéry.
Tehdy bývala práce s kamerou nesrovnatelně těžší než dnes, kdy vidíme výsledek okamžitě na monitoru. Jistě jsi zažíval chvíle nejistoty a napětí při čekání na projekci denních prací. A ještě ti musela zbývat síla na trochu humoru, bez kterého by život neměl smysl.
Rok 1968. Nejdřív šťastný, plný optimismu, pak tanky a konec nadějí. Miloš a Ivan, přátelé nejbližší zůstali v cizině. Ty jsi se vrátil. Ze železné opony se stala ocelová a Ty ses ji snažil prorazit hlavou, bez poškození tváře. To bylo asi tvrdé. Tvář poznamenal výbuch při natáčení. Tvé tělo pokulhávalo za tebou a vynucovalo si péči. Ty jsi ale bojoval hlavně s nepřízní režimu, s lidskou hloupostí, zbabělostí a závistí. Neztratil jsi ani odvahu ani naději. Kde jsi vzal tolik síly?
Přesně čtyřicet let po natočení Tvého prvního filmu Ti tleskali kameramani v Los Angeles při předávání nejprestižnějšího oborového ocenění International Award. To už jsi měl natočeno čtyřicet celovečerních filmů, z toho polovinu zahraničních.
Řada nových přátel mezi režiséry, herečkami, herci a filmaři doma i v zahraničí Tě uctívala a hýčkala. Dílo Ti přineslo dvě nominace na Oscara, BAFTA Award, Kříšťálový globus za umělecký přínos světové kinematografii z MFF v Karlových Varech, řadu dalších cen, medaili Za zásluhy I. stupně, státní vyznamenání České republiky udělené prezidentem České republiky a cenu za celoživotní dílo Asociace českých kameramanů.
Děkuji ti za nás kameramany a za dlouholeté přátelství.
Smekám svou čepici na rozloučenou.
Ivan Šlapeta, také kameraman.