Členové

Milan Horvatovič

Řádný/á neaktivní

Kontakt

palffygrof@gmail.com

+420 602 251 720

Info

Milan Horvatovič se narodil 26.2.1939 v Bratislavě.

Fotografovat se naučil jako ministrant u místního faráře v Prievidzi již v osmi letech.

V roce 1957 absolvoval filmovou Střední průmyslovou školu v Čimelicích. Na této škole vystavoval fotografie společně s Jiřím Lebedou, Jaromilem Jirešem, Karlem Čáslavským, Evženem Plítkem … V letech 1957-59 pracoval v prvním vysílání Slovenské televize Bratislava na historických pořadech o Bratislavě.

V roce 1959-64 Milan Horvatovič studoval a absolvoval na pražské FAMU katedru kamery. První film na škole natáčel s Jurajem Jakubiskem a poslední film s Rudolfem Krejčíkem. Od roku 1961 studoval na FAMU i katedru režie.

V roce 1964 byl zaměstnán jako kameraman Krátkého filmu Praha na koprodukčních filmech o Terezíně.

Potom začal samostatně psát scénáře, natáčet a režírovat televizní seriály pro děti, oceňované řadu let cenou Dětského úsměvu.

Od roku 1965 do roku 1996 natočil přes 300 filmů, promítaných a oceňovaných ve 43 zemích světa. V letech 1968-69 natočil v Baden-Badenu (Sudwestfung) filmy s protifašistickou tematikou „O zlé botě“ a „Papírové hračky“.

Jeho filmy se neustále promítají a většina z nich je k dispozici v archivech Slovenské televize a Krátkého filmu.

Při tvorbě svých autorských filmů spolupracoval s výtvarníkem Zdeňkem Smetanou, Radkem Pilařem, Milošem Nesvadbou a umělci Jozefem Krónerem, Ladislavem Chudíkem, Michalem Dočolomanským,Štefanem Kvietikem, Pavlem Bobkem, Borisem Masníkem, Vierou Janouškovou, Kristianem Bezákem, Martinem Kratochvílem z Bontonfilmu a dalšími osobnostmi, které se podíleli na reprízovanosti filmů a seriálů.

Za reprezentaci Československé kultury v zahraničí byl Mgr. Milan Horvatovič v roce 1989 oceněn titulem Zasloužilý umělec.

Osobně si nejvíce cení svůj autorský celovečerní animovaný film „Kapitán Cook“ a seriál „Vánoční pohádky“.