Rolínek Jiří | Členové AČK

 
Rolínek Jiří - AČK
asistent kamery - Přidružený člen / Associate Member
Eliášova 37
16000  Praha 6 - Bubeneč
 
Tel.:
Fax:
GSM: +420 604 500 578
Email: jurasrolda@seznam.cz

download CV
 

Narodil jsem se v Brně 24.11.1950. Když mi byl 1 rok, přestěhovali se rodiče do Prahy.

V roce 1969, tedy rok po ruské okupaci, mně soudružka Helena Nováková (KSČ, ředitelka SVVŠ Leninova 33) nepustila k maturitě za to, že jsem v době svého studia, jako člen školní rady, zrušil na škole ČSM (Československý svaz mládeže - předvoj KSČ).

V roce 1971 jsem narukoval na základní vojenskou službu do města Plzně. Tam jsem sice nesměl vykonávat funkci písaře, na kterou jsem byl tabulkově předurčen, ale byl jsem ustanoven útvarovým fotografem a promítačem.

Po návratu do civilu jsem nastoupil jako dělník do Filmových laboratoří Barrandov k automatu č. 1 (volání barevného pozitivu - ORWO PC-7) jako volač. V roce 1975 jsem odmaturoval na Gymnáziu pro pracující v Libni Na Korábě. Současně jsem složil učňovské zkoušky v oboru Filmový laborant – fotograf ve FLB. Poté jsem přešel do funkce technika do senzitometrie v oddělení přípravy výroby.

V roce 1978 jsem se stal externím spolupracovníkem Krátkého filmu Praha, kde mě později i zaměstnali jako asistenta kameramana, viz přiložená filmografie.

Po roce 1990, kdy byl rozpuštěn KF Praha a nastal útlum filmové tvorby též nástupem videotechnologie, jsem se živil i jako překladatel manuálů filmových kamer pro Filmové studio Barrandov AB. (ARRI 435, ARRICAM...). Též jsem asi 6 let působil na FAMU 3F (nyní Speciál) jako dohled nad zahraničními studenty při natáčení jejich abiturientských filmů.

Svoji aktivní filmovou činnost jsem ukončil v roce 2019 na filmu "Komunizmus" (kameraman Karel Slach). V důchodu se věnuji amatérské digitální fotografii.