2017 - Devátý ročník Mezinárodního kameramanského filmového festivalu KAMERA OKO 

 

 

2013 - Pátý ročník Mezinárodního kameramanského filmového festivalu KAMERA OKO 

 

 

 

 

2012 - Čtvrtý ročník Mezinárodního kameramanského filmového festivalu KAMERA OKO

 

 

 

 

 

2011 - Třetí ročník Mezinárodního kameramanského filmového festivalu KAMERA OKO

 

 

 

 

2010 - Druhý ročník Mezinárodního kameramanského filmového festivalu KAMERA OKO

Film Bibliotheque Pascal získal cenu za nejlepší film v Mezinárodní soutěži a maďarský kameraman Andreas Nagy osobně převzal ocenění od Radany Zapletalové, předsedkyně kulturní komise Magistrátu města Ostravy. Ocenění spolu s odměnou 1.000 EUR pro kameramana filmu dostává i český distributor filmu Česká distribuční společnost AČFK, zastoupená Pavlem Bednaříkem. Porota ocenila u filmu Bibliothéque Pascal jeho silné obrazové expresivní reflexe jako evropského příběhu pokrývajícího prostor napříč celou Evropou. Stylistické obrazové nálady, které pomáhají líčit humanistický příběh, poetickým, humorným, temným a bizarním způsobem. Andreas Nagy přispěl vyznění filmu dobrým technickým a tvůrčím vkladem obrazového vypravěče.

 

Porota take udělila zvláštní uznání filmu Tender Son, režiséra Kornela Mundruczó a kameramana Mátyáse Erdélyho v německo-maďarsko-rakouské koprodukci. Ivana Košuličová, zástupce distributora, obdržela zvláštní uznání od Kateřiny Ondřejkové, manažerky projektu Ostrava 2015. Porota ocenila krásnou monochromatickou fotografii, mistrovské použití kamery v pohybu a spolu-spolupráci mezi kameramanem a režisérem.

Film 100 dní získal ocenění v Národní soutěži krátkých filmů. Toto ocenění obnáší hmotnou odměnu 5000 metrů materiálu Kodak pro natáčení nového filmu. Režisérka filmu Viera Čákanyová obdržela tuto cenu pro kameramana Vojtěcha Vančuru z rukou kameramana Jana Růžičky, kameramana filmu Jana Švankmajera Přežít svůj život, který byl promítán v během závěrečného večera festivalu.

Filmy v mezinárodní soutěži Nejlepší Kamera a Národní soutěž krátkých filmů hodnotila mezinárodní tříčlená porota. Dánský kameraman Andreas Fischer-Hansen, zástupce dánské Asociace kameramanů, zástupce Asociace českých kameramanů Marek Jícha a anglická dokumentaristka Mira Erdevički-Charap.

 

"V letošním roce jsme byli velmi potěšeni několika věcmi: založením Mezinárodní soutěže a skutečností, že festival přilákal tolik prestižních filmů. Také jsme byli potěšeni úspěchem venkovní projekce a zavedením akreditačního systému, který výrazně zlepšil servis pro návštěvníky festivalu, " říká ředitel festivalu Jakub Felcman.

Festival trval deset dní, během nichž bylo promítnuto 81 filmů celkem ve 141 projekcích. Filmy byly promítány v pěti sálech Ostravských kin, ale také v Dole Hlubina, ve Vítkovických Ocelárnách, v bývalé průmyslové hale Veronikárna, na břehu řeky pod mostem Miloše Sýkory a na Hlavní třídě v Porubě. Festivalu předcházela řada projekcí s názvem Letní filmové kino pod Měsícem, která se konala v několika předních místech v Ostravě a přilákala mnoho diváků.

Mnoho filmových profesionálů navštívilo Ostravu během festivalu, mimo jiné režisér a kameraman Ivan Vojnár, kameraman a režisér Olivier Booming, Vít a Pavel Klusák, kameraman Miloslav Holman, kameraman Braňo Pažitka, ředitel Denes Orosz, kameraman Adam Fillenz, režisér a kameraman Ohad Milstein, kameraman Leonard Lehmann, kameraman Roberto Fernandez, ředitel Ondřej Provazník, režisér Jiří Krejčík, výrobce Saula Benavente a mnoho dalších. Mnozí z hostů se zúčastnili také v celostátní soutěži, například Ondřej Belica, Lukáš Kokeš, Klára Tasovská, Jakub Šmíd, atd.

Během závěreřného večera bylo oznámeno, že třetí ročník festivalu Mezinárodní Kameramanský filmový festival KAMERA OKO v Ostravě se bude konat od 23. srpna do 2.září 2011.